Zalety i wady darmowych programów graficznych

Każdy, kto zajmował się chociażby na poziomie amatorskim obróbką grafiki czy to na potrzeby druku czy też do publikacji w sieci, doskonale wie o tym, że nie da się nic zrobić ze zdjęciem czy grafiką bez instalacji odpowiedniego programu graficznego. Na rynku dostępnych jest sporo możliwych rozwiązań i początkujący grafik może mieć problem dotyczący tego, który z programów graficznych będzie najlepszy.

Darmowy czy płatny program do obróbki grafiki

Niemal wszystkie w pełni profesjonalne programy graficzne są płatne. Oczywiście, w ramach darmowej licencji można pozyskać ich okrojoną wersję. To, czy warto inwestować w płatne rozwiązania zależy od kilku czynników. Po pierwsze, należy się zastanowić nad opłacalnością takiej inwestycji. Jeżeli program będzie wykorzystywany sporadycznie, to może okazać się, że darmowa wersja będzie w zupełności wystarczająca. Po drugie, kolejnym ważnym aspektem godnym rozważenia, jest zakres wykorzystywania konkretnego programu. Jeżeli ma on służyć jedynie do przeskalowania grafiki lub zmiany jej podstawowych parametrów, to darmowe wersje wystarczą całkowicie. Istotną kwestią jest także przeznaczenie – jeżeli wykorzystuje się programy graficzne do celów zarobkowych, to należy w takim przypadku operować specjalnymi licencjami.

Zalety darmowych programów graficznych

Darmowe programy graficzne mają jedną podstawową zaletę – są przede wszystkim darmowe. Początkujący pasjonat grafiki komputerowej może przy ich wykorzystaniu nabyć podstawowe umiejętności niezbędne do obróbki graficznej w późniejszej pracy. Zazwyczaj są to programy proste w obsłudze zbudowane na intuicyjnym interfejsie, dzięki czemu ich obsługa nie nastręcza żadnych problemów.

Czy darmowe programy graficzne mają jakieś wady?

Świat byłby zdecydowanie zbyt piękny, gdyby darmowe rozwiązania posiadały same zalety. Wśród wad darmowych programów należy wskazać chociażby ograniczony zakres funkcjonalności. Używając takich rozwiązań można w podstawowym zakresie dokonać obróbki grafiki, jednak zawodowa praca z grafiką komputerową będzie wymagała zakupu i instalacji profesjonalnego oprogramowania.